Вашингтон излиза на печалба от национализацията на фалирали компании
ByАмериканското правителство се очаква да извлече сериозни печалби от национализацията на няколко фалирали банки и големи компании след финансовата криза през 2008 г., съобщават американски медии. Така ще се окаже, че остро критикуваните спасителни планове на обща стойност 700 милиарда долара не само че не ощетяват данъкоплатците, но са изгодни за тях.
Информацията идва от доклад на американското финансово министерство, в който се твърди, че за следващите 10 години държавата може да получи общо до 163 милиарда долара печалба от национализациите. Те ще дойдат от връщане на заеми, продажби на акции, изплащане на дивиденти и лихви от множеството бавнки, застрахователи, автомобилостроители и кредитни компании, които правителството изкупи преди 4 години.
Безпрецедентните спасителни планове все още са обект на критики. Сред най-спорните национализации са тези на ипотечните гиганти „Фани Мей“ и „Фреди Мак“, за чието спасяване правителството наля 188 милиарда долара през есента на 2008 г. Оттогава държавата е получила от тях 41 милиарда долара под формата на дивиденти. Администрацията на президента Обама предвижда намаляване на загубите им в близките години. Но според най-лошите сценарии за развитието на имотния пазар, те може да глътнат още стотици милиарди долари до края на 2014 г.
Сред спасените компании бе още застрахователният гигант AIG, в който правителството наля 182,3 млрд. долара през 2008 г. Те включваха спасителен заем от 60 млрд. долара от Федералния резерв, инвестиция на финансовото министерство от $ 69,8 млрд. и изкупуване на лоши ипотеки, кредити и други активи, притежавани от AIG. Досега застрахователят вече е изплатил кредита си. Дялът на финансовото министерство, който първоначално бе над 90 %, вече е намален чрез продажби на акции. Има вероятност до една година държавата изцяло да излезе от компанията, прогнозира шефът на борда на директорите на AIG Стив Милър в интервю. Миналия месец компанията изкупи обратно от правителството акции за 3 милиарда долара на цена от $ 29 за акция, като те веднага бяха продадени на частни инвеститори на същата цена. Така дялът на държавата в AIG падна на 70 %. Застрахователят може да генерира още средства за обратно изкупуване на акции от продажба на други активи и филиали. Това включва намаляване на дяла на AIG в базираната в Хонконг застрахователна компания AIA Group Ltd. Според анализатора от „Дойче банк“ Джош Шенкър в близката една година AIG може да изкупи обратно акции за между 15 и 20 милиарда долара.