окт.
18

Депутатите приеха законодателни промени за задължителната … – Агенция Фокус

By
  Снимка: Информационна агенция “Фокус”

Депутатите приеха законодателни промени за задължителната застраховка на държавните имоти срещу бедствия и земетресения

18 октомври 2012 | 09:26 | Агенция “Фокус”

Начало / Народно събрание

София. Депутатите приеха на първо четене законодателни промени за задължителната застраховка на държавните имоти срещу бедствия и земетресения, предаде репортер на Агенция „Фокус”. С оглед характера на настъпилите природни бедствия – земетресения и наводнения, предложенията в законопроекта определят минимален обем на покритите рискове при задължителното застраховане на застроените имоти – публична държавна собственост. Предвижда се нормативно изискване за включване на застрахователните рискове „природни бедствия” и „земетресение” към задължителните и към момента застраховки. В по-голямата си част застрахователните компании поставят риска „земетресение” извън обхвата на застраховките, покриващи риск от природни бедствия. За да бъде покрит и този риск се налага заплащане на допълнителна премия. Предвиденото изрично изискване за минимален обхват на посочените застраховки, а именно – срещу природни бедствия и земетресение се предлага с цел да се гарантира по-висока защита на обществения интерес чрез защита на застроените имоти – публична държавна собственост, съобразявайки тяхното предназначение – за трайно задоволяване на обществените потребност. Депутатът от „Атака” Павел Шопов каза, че не подкрепя промените, тъй като с това ще се натовари държавния бюджет.
Екатерина ПАНОВА

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция “Фокус” е задължително!

Свързани новини

.

Депутатите обсъждат промени в Закона за държавната собственост
18 октомври 2012 | 09:17 / Агенция “Фокус” / Народно събрание

София. Депутатите обсъждат на първо четене промени в Закона за държавната собственост, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Според мотивите, изложени от вносителя, настоящият законопроект е изготвен след възникването на необходимост от допълнително прецизиране на нормативната уредба, относима към изискването за застраховане на имотите – публична държавна собственост. С оглед характера на настъпилите природни бедствия – земетресения и наводнения, предложенията в законопроекта определят минимален обем на покритите рискове при задължителното застраховане на застроените имоти – публична държавна собственост. Предвижда се нормативно изискване за включване на застрахователните рискове „природни бедствия” и „земетресение” към задължителните и към момента застраховки. В по-голямата си част застрахователните компании поставят риска „земетресение” извън обхвата на застраховките, покриващи риск от природни бедствия. За да бъде покрит и този риск се налага заплащане на допълнителна премия. Предвиденото изрично изискване за минимален обхват на посочените застраховки, а именно – срещу природни бедствия и земетресение се предлага с цел да се гарантира по-висока защита на обществения интерес чрез защита на застроените имоти – публична държавна собственост, съобразявайки тяхното предназначение – за трайно задоволяване на обществените потребност.
Със законопроекта се предвижда влизането в сила на предложените допълнения от 1 януари 2013 г. С това се цели организациите на бюджетна издръжка да преструктурират разходите си, ако това е необходимо, за да спазят изискванията на закона.
Екатерина ПАНОВА

.

Депутатите приеха на първо четене промени за въвеждане на задължителна застраховка на общи …
17 октомври 2012 | 13:53 / Агенция “Фокус” / Народно събрание

София. Депутатите приеха на първо четене промени в Закона за общинската собственост, предаде репортер на Агенция „Фокус”. С промените се въвежда задължение за общините да застраховат имотите – публична и частна общинска собственост, без изрично да се определя обхватът на покритите рискове. Към момента общините сключват застрахователни договори, покриващи различни видове имуществени рискове с различна степен на основно и допълнително застрахователно покритие, например срещу кражба, злоумишлени посегателства от трети лица, пожар, буря, земетресение, свлачище, натрупване на лед и сняг и др.
Целта на предлаганите изменения и допълнения е да се въведе минимален обхват на задължителни за покритие застрахователни рискове за имотите – общинска собственост, включващ природни бедствия и земетресения.
Екатерина ПАНОВА
.

Депутатите обсъждат на първо четене законодателни промени за въвеждане на задължителна зас …
17 октомври 2012 | 13:33 / Агенция “Фокус” / Народно събрание

София. Депутатите обсъждат на първо четене промени в Закона за общинската собственост, предаде репортер на Агенция „Фокус”. С промените се въвежда задължение за общините да застраховат имотите – публична и частна общинска собственост, без изрично да се определя обхватът на покритите рискове. В мотивите към промените се посочва, че те са вследствие на усилията на правителството на Република България за преодоляване на щетите, предизвикани от последните природни бедствия в страната – наводненията през февруари 2012 г. в област Хасково и сеизмичния трус от 22 май 2012 г. с епицентър в близост до гр. Перник. Законът не определя обхвата на рисковете по задължителното имуществено застраховане. Към момента за изпълнение на това задължение общините сключват застрахователни договори, покриващи различни видове имуществени рискове с различна степен на основно и допълнително застрахователно покритие, например срещу кражба, злоумишлени посегателства от трети лица, пожар, буря, земетресение, свлачище, натрупване на лед и сняг и др.
Целта на предлаганите изменения и допълнения е да се въведе минимален обхват на задължителни за покритие застрахователни рискове за имотите – общинска собственост, включващ природни бедствия и земетресения. Рискът земетресение е изведен отделно, тъй като според застрахователната практика то има характер на катастрофично събитие и поради това е предмет на отделно договаряне. Запазва се правомощието на кмета на общината да определя движимите вещи – общинска собственост, които подлежат на задължително застраховане, без в тези случаи да се предвижда минимален обхват на риска. Запазва се задължението на организациите и юридическите лица на бюджетна издръжка, на които са предоставени за управление имоти и вещи – общинска собственост, да предвиждат застрахователните вноски по бюджетите си, както и аналогичното задължение на наематели, ползватели и концесионери на общинско имущество.
Предлаганата редакция дава възможност на общините свободно да договарят лимити в размера и елементите на основното и допълнителното застрахователно покритие на двата риска съобразно финансовите си възможности. Задължителното застраховане срещу настъпването на цитираните застрахователни рискове дава възможност за компенсиране на щетите до договорения лимит и вид покритие. Целта на промяната е да се осигури компенсиране на общинските разходи при ремонтно-възстановителни работи на засегнати имоти – общинска собственост, и възобновяване на предоставяните на населението публични услуги.
Екатерина ПАНОВА

застраховка – Google News

Категории : Новини

Коментирай