юни
04

Застраховка “земетресение” със самоучастие не покрива дребни щети – 24 часа

By

За нещастие сте сред хората, чиито домове са пострадали от земетресението в района на Перник?

За щастие сте сред малцината, които имат имуществена застраховка с включен риск земетресение? Не бързайте да се радвате. Пак може да не получите обезщетение.

Това ще се случи, ако полицата ви има клауза за самоучастие. Тя обикновено е около 2% от застрахователната сума, на база на която е сключен договорът. Ако сумата е 50 000 лв., заради самоучастието, щети до 1000 лв. не се плащат от застрахователя и остават за ваша сметка. А именно такива са най-често срещани при земетресението в Перник. При по-големите пък 2% от щетата се поемат от клиента, а 98 на сто – от застрахователя.

Застраховките домашно имущество на повечето пострадали от земетресението не са със самоучастие, твърдят от дружествата.

В “Дженерали” например въобще не предлагат такива полици, в “Армеец” те са само по договаряне, и то предимно за големи обекти. В ДЗИ имат полици със самоучастие, но обещават, че ще поемат щетите за своя сметка.

Обикновено полицата със самоучастие е по-евтина и затова някои клиенти я предпочитат. Например ако премията за риск земетресение при пълно покритие е около 0,1% от застрахователната сума, то в случай на самоучастие е около 0,06 – 0,07 на сто. Т.е. ако искаме да застраховаме дома си и го оценяваме на 50 000 лв., премията за земетресение ще струва 50 лв., а във втория – 30-35 лв. Допълнително можем да прибавим и защита на движимото имущество в жилището, за което се плаща още в зависимост от стойността му.

Така получените премии се добавят към цената на цялата полица за домашно имущество. Тя също се изчислява на база застрахователната сума на недвижимото и движимото имущество. Обикновено покрива най-често срещаните рискове – пожар и природни бедствия. С допълнително заплащане може да се добави отговорност към трети лица, кражба, земетресение.

Ако имате валидна застраховка за имота, но тя не включва последния риск – земетресение, също не можете да имате претенции към застрахователя сега. Той няма да плати пълно обезщетение и ако щетите надхвърлят лимитите, за които сте застраховали имота си. Той може да струва 100 000 лв. например, а вие да сте го застраховали за 10 000 лв. Тогава при голяма щета не може да вземете повече от 10 000 лв. (Подробности за видовете полици, покритите рискове и примерни цени – виж в графиката.)

Според застрахователите в случая с Перник повечето щети са малки – паднали или счупени комини, напукани стени, частично разрушени покриви и др.

Определянето на точното обезщетение се прави предимно по време на оглед и по т.нар. експертна оценка, обясниха от компаниите. Те са сформирали комисии, които обикалят пострадалите предимно в района на Перник и София. В тях освен специалисти от дружествата са включени и строителни инженери. Преценява се степента на увреждането и се изчислява колко би струвал ремонтът по действителна стойност. “Обезщетението се изчислява на база на опис, изготвен от вещо лице, съгласуван и подписан от клиента, и се калкулира по хартиен или електронен справочник за цените в стоителството”, разказаха и от “Дженерали Застраховане”.

Другият вариант, който се прилага по-рядко, е клиентът сам да си направи ремонта и да представи фактурите на дружеството. Те също се проверяват и се съгласуват с вещо лице и със средните за бранша цени.

От компаниите са категорични, че правят всичко възможно да обработват подадените искове за щети максимално бързо. Някои от тях твърдят, че  вече са изплатили част от обезщетенията и продължават да плащат, и то в много по-кратък от законовия срок. Според Кодекса по застраховането сумите трябва да се преведат до 15 дни от представянето на последния необходим документ.

Вече плащаме на някои пострадали, разказа Недялко Чандъров, главен изпълнителен директор на ДЗИ. Има платени обезщетения на база експертна оценка, обясни и Румен Георгиев, шеф на “Армеец”.

Борислав Василев, директор “Застрахователни обезщетения” в “Дженерали Застраховане”, разказа, че прилагат и друг подход за някои стандартни и малки увреждания на имуществото, заявени онлайн. Изпращат се снимки и според тях служител на дружеството преценява размера на щетата и наложителността на ремонта, а обезщетението се превежда по банков път. След това клиентът може да започне да отстранява нанесените вреди, но задължително трябва да запази останките до приключване на щетата, защото дружеството може да направи оглед. Например при повреден комин на къща е необходимо да се запазят падналите тухли за определен период.

Застраховки с ниски лимити, които обаче включват земетресение, могат да се намерят срещу 20-30 лв. Според експерти те са подходящи предимно за малки и стари имоти в провинцията. Въпреки това често към тях прибягват и жителите на големите градове, защото процедурата по сключването им е опростена.

Полици с минимално лимитирано покритие, което включва и земетресение, предлага “Армеец”, обясниха от дружеството. Срещу 20 лв. домът е защитен срещу основни рискове, включително и земен трус, но за едва 10 000 лв. застрахователна сума.
Дружеството предлага застраховки и на по-високи стойности. Тогава премията се изчислява като 0,24% от сумата и пак дава пълно покритие. 0,1 на сто от този процент е само за риска земетресение. Важи за жилища в София, които се смятат за едни от най-застрашените.

При “Дженерали Застраховане” цените варират от 30 лв. за жилищата в малките населени места до 180 лв. Те са в зависимост от застрахователната сума на имота и земетръсната зона, където се намира имуществото.

Компанията е разработила пакетни полици с фиксирани застрахователни суми, варианти на покрития и застрахователни премии. Предимството е, че няма усложнения и не се прави опис на движимото имущество.

“Уника” също предлага пакетни полици, които включват всички рискове, както и земетресение. Цената на полицата само за недвижимо имущество за апартамент от 70 кв. м в град Перник (а също и Пазарджик, Стара Загора, Благоевград, Хасково и др.) струва 49,27 лв. с вкл. 2% данък и при застрахователна сума от 42 000 лв. В големите градове като София, Пловдив, Бургас, Варна и Велико Търново за същия апартамент цената ще е 63,55 лв. при застрахователна сума от 56 000 лв.

0,1% от застрахователната сума е премията за земетресение към полицата имот и в “Бул инс”. Ако има самоучастие на клиента от 2%, цената се формира като 0,06 на сто от сумата.

От “Бул инс” дават пример с полица, която пуснаха неотдавна. Цените при нея варират от 119 до 271 лв. Покриват се всички рискове за имота, включително и земетресение, но при определен лимит. Точно колко да е, се избира от клиента. Максимумът за покритие за недвижимото имущество е 100 000 лв.

След труса има ръст при сключването на нови договори

Освен с обслужване на пострадалите си клиенти дружествата са ангажирани последните дни и с нови, които тепърва искат да си направят имуществена полица, подплашени от земетресението.

“Има сериозен интерес към застраховките за дома с покритие за земетресение през последните дни. Сключват се голям брой полици, правят се и много анекси към съществуващи за допълнително включване на този риск”, обясни Милен Драгневски, изп. директор на ЗАД “Алианц България”.

Според него все повече хора разбират, че застраховката носи сигурност и удобство. Масово запитванията са от районите на София и Перник, но не липсва интерес и от другите региони на страната.

Същата тенденция отчитат и от “Уника България”.

“Дългогодишният опит на експертите ни по имуществено застраховане сочи, че след природни бедствия като наводнения и земетресения интересът към застраховките за недвижимо имущество значително нараства.

След трусовете, които разтърсиха България през нощта на 22 май, получаваме доста запитвания за застраховане на апартаменти и къщи не само от София и Перник, но и от всички региони на страната, коментират от “Уника”.

Има засилен интерес, но той се проявява непосредствено след събитието и после влиза в нормално русло, отчита и Румен Георгиев, изп. директор на “Армеец”.

Според Недялко Чандъров, шеф на ДЗИ, интересът е нормален, няма бум.

Асен Христов, шеф на надзора на “Еврохолд” (собственик на “Евроинс”), обаче коментира, че няма интерес към имущественото застраховане и това ще е така, докато държавата продължава да покрива щетите на хората.

Подадените искове са за милиони

Хиляди искове за няколко милиона лева са подали до застрахователите пострадали от земетресението на 22 май в Перник. Точни цифри трудно могат да се кажат, защото броят на претенциите се увеличава, а точната сума на обезщетенията тепърва ще се изчислява.

Ето какво показват данните на някои дружества към средата на миналата седмица.
В “Алианц” са били подадени заявления за над 510 щети. Оценяват ги на около 600 000 лв. В ДЗИ са извършени над 300 огледа. Заявени са били щети за около 500 000 лв. Около 400 броя са били заведените щети в София и Перник в “Уника”. Оттам уточняват, че броят расте всеки ден, защото завеждането на претенции за обезщетения продължава.

Около 800 са били заявените щети в “Армеец”. Освен дребни по жилищни сгради имало и няколко по-големи. От компанията очакват размерът им да достигне 2-3 млн. лв.
Над 360 са били подадените заявления за щети в “Дженерали”. В “Бул инс” са били подадени около 50 иска за обезщетения.

“Булстрад” са били уведомени за 500 случая на пострадали от земетресението, но все още не са правили изчисления за стойността. Данните на дружеството показват, че само 35% от щетите са на имоти в Перник, докато по-гоямата част са в София. Голяма част от договорите за жилища в Перник пък са били сключени при софийски агенти и брокери, включително и по линия на изтеглени ипотечни кредити.

застраховка – Google News

Категории : Новини

Коментирай