Застраховка срещу бедствие не включва земетресение – 24 часа
ByТемата за задължителната застраховка изплува след всяко голямо наводнение или земетресение. До 1997 г. застраховката за всички видове имущество е била задължителна. Тогава сумите са се събирали чрез данъчните служби заедно с налозите. Застрахователите предизвикват разнопосочни мнения по въпроса.
Може ли държавата да окаже натиск върху частните собственици задължително да застраховат жилищата си срещу земетресение? Би ли нарушило това правото ни на избор?
Според националната статистика, жилищата у нас са над 3,88 млн. По данни на Комисията за финансов надзор при доброволния характер на застраховката сега само 8,5% от общия брой на домовете са застраховани срещу земетресение.
Според застрахователите броят на регистрираните автомобили е приблизително равен на броя на жилищата – 3,2 млн. И както застраховаме автомобилите си, така да имаме ангажимент да застраховаме и жилищата си, за това призова днес министърът на регионалното развитие и благоустройството.
Трябва ли да бъде задължително застраховането на имотите при земетресение.
На този въпрос се опитаха да отговорят в студиото на bTV зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Добромир Симидчиев и Румен Георгиев, изпълнителен директор на една от големите застрахователни компании.
„Опитваме се да поставим темата на масата. Факт е, че нямаме подобен инструмент,” каза Симидчиев. По думите му в момента в Европа има две-три държави, където застраховането на имотите е задължително. В Румъния функционира т.нар. катастрофичен пул, подобен инструмент има и в Турция, където около 30% от имотите са застраховани.
Катастрофичният пул е различен от индивидуалната застраховка. Пулът представлява фонд, насочен към покриване на щетите от природни катаклизми, нанесли щети върху голям брой субекти, обясни представителят на изпълнителната власт.
След като призна, че реакцията на повечето задължителни неща поначало не е много добра, заместник-регионалния министър отбеляза, че целта на правителството е в бъдеще всички обособени имоти да имат някаква застраховка.
„Не бих обвинявал потребителите,” каза Румен Георгиев, който смята, че застрахователният бранш не рекламира достатъчно продукта. Той отбеляза, че застрахованите жилища в България са малко, като основно става въпрос за ипотечни имоти.
Според представителя на застрахователния сектор добър вариант е да има някаква комбинация от инструменти. Румен Георгиев отбеляза, че в момента застраховка за всички рискове на апартамент с площ 80 кв. метра е 0,24% от стойността му. Така, ако оценката на имота е за 100 хил. лева, застраховката ще струва 240 лева. Тази сума обаче може да се намали по желание на клиента, който може да въведе по-нисък таван на застрахователната премия.
Какво трябва да знаем и да следим, когато решим да застраховаме имота си?
След земетресенията, които оставиха щети за милиони, голяма част от пострадалите са потърсили обезщетение от застрахователите си. Повечето от тях обаче останали попарени, след като разбрали, че дори да имат полица, в която са се застраховали срещу бедствия, няма да получат и стотинка.
Ако застраховаме дома си срещу земетресение, това трябва да бъде вписано като допълнителна щета в полицата, която купуваме. А цената зависи от града, в който живеем.
Иначе – няма проблем дори стогодишни къщи да бъдат застраховани. Достатъчно изискване е сградата да е стабилна.
През последните дни са се увеличили застраховките конкретно срещу земетресение – полица, която до този момент е била пренебрегвана.