КФН започва дебат за задължителни застраховки на имотите
By
В България трябва да има обществен дебат по отношение задължителното застраховането на имотите, както и за нагласата на българите по въпроса, коментира за БТА председателят на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев.
Той уточни, че дебатът трябва да обхване чрез обществено обсъждане целия финансов сектор. За да намерим най-правилния модел, освен това трябва да бъдат включени бизнесът, неправителствените организации и гражданите, с оглед на тяхното виждане по темата, подчерта председателят на КФН.
Справка на БТА сочи, че от февруари 1981 г. у нас е въведено задължително застраховане на имущества, съгласно което на застраховане подлежат жилищните, вилните и стопанските сгради на гражданите, моторните им превозни средства и гражданската отговорност на техните собственици. Оформянето на застраховките за имуществата на гражданите и събирането на застрахователните вноски се е извършвало от финансовите органи при народните съвети.
В специален раздел на съответна наредба са обяснени застрахователните събития, при настъпването на които ДЗИ заплаща щетите от повреди или унищожаване на имуществата. Такива събития са били пожар, мълния, буря, щети от естествено натрупване на лед или сняг, кражба на моторно превозно средство и др.
От 1 януари 1997 г. застраховането в България става доброволно, което показва, че близо 16 години у нас е имало задължително застраховане на имуществото на българите.
Според експерти обаче възстановяването на задължителното застраховане на имущество няма да бъде лесно. Те изтъкват ниските на доходи, особено в провинцията и високия процент незаконни сгради.
Автомобилното застраховане от години държи дял над 70 на сто от премийния приход по общо застраховане. Тази тенденция се обуславя от много фактори – освен от задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, но най-вече от икономическите фактори – като среден доход, брутен вътрешен продукт, реалната покупателна способност на населението. И, разбира се, от недостатъчната застрахователна култура, коментира заместник председателят Борислав Богоев.
Кога пирамидата ще се обърне като в развитите страни, където най-голям дял държи животозастраховането, трудно може да бъде точно прогнозирано, доколкото върху този процес влияят твърде много фактори от най-разнообразен характер, отбеляза експертът.
Борислав Богоев съобщи още, че за девет месеца от 1 януари 2011 г. до 30 септември 2011 г. по застраховка на земеделски култури, животни, машини, сгради, съоръжения и друго имущество, както и други дълготрайни активи на земеделски производители получените премии са в размер 4 292 750 лв.
Статистиката показва и слабо развитие на здравното осигуряване и и застраховане. За 2010 г. всички дружества по доброволно здравно осигуряване са реализирали премиен приход в размер на 42 млн. лв., а застрахователните дружества, предлагащи здравни застраховки и застраховки злополука, които са свързани с плащане на обезщетения по повод ползвани здравни услуги – общо към 50 млн. лв., посочи Борислав Богоев.
Insurance.bg