КФН: Най-честите жалби са за отказ да се плати застраховка – Капитал
By
От КФН потвърдиха пред депутатите, че има случаи на проблеми с изплащането на обезщетения по “Гражданска отговорност” и “Автокаско”
© Юлия Лазарова
Още по темата
Застрахователите увеличават печалбите си при спад на приходите
За пръв път от години премиите по задължителната полица “Гражданска отговорност” са намалели през първото тримесечие
19 юни 2012
Застрахователните компании са против задължителна полица за домовете
Те предлагат пакет от мерки, които да стимулират сключването на полици и защитата от катастрофични събития
11 юни 2012
Приходите от масовите застраховки все повече намаляват
През първите месеци на годината спадът се е засилил и компаниите все повече разчитат на автомобилните полици
26 апр 2012
Застрахователи: Тежката зима увеличи исковете за обезщетения
Заледяванията са сред основните причини за повреди в домовете и по колите
29 мар 2012
Линк досие
КФН
Комисията за финансов надзор (КФН) е независима от …
Цялото досие
Потребителите все по-рядко се оплакват от услугите на дружествата за частно пенсионно осигуряване, но продължават да недоволстват от застрахователни компании, които отказват да плащат обезщетения, най-вече по задължителната “Гражданска отговорност” и по “Автокаско”. Това става ясно от отчета на Комисията за финансов надзор (КФН
Линк досие
Комисията за финансов надзор (КФН) е независима от … Цялото досие
), който в сряда беше представен пред икономическата комисия в парламента. Заради липса на кворум обаче депутатите не успяха да го приемат, а по същата причина отпадна и разглеждането на доклада за дейността на Комисията за защита на конкуренцията и за тази на омбудсмана за миналата година.
По-малко недоволни
Според доклада на КФН
Линк досие
Комисията за финансов надзор (КФН) е независима от … Цялото досие
подадените миналата година жалби като цяло са намалели в сравнение с 2010 г. и са се върнали на нивата си от 2008-2009 г. Една от основните причини е почти двойният спад в броя на оплакванията, свързани с частното пенсионно осигуряване – от 513 те са едва 333 за миналата година. Със 140 е намалял и броят на жалбите в застраховането, почти двойно са паднали и оплакванията към инвестиционния надзор. Заместник-председателят на КФН
Линк досие
Комисията за финансов надзор (КФН) е независима от … Цялото досие
Ангел Джалъзов потвърди пред депутатите, че има случаи на проблеми с изплащането на обезщетения. Най-често те са по автомобилните полици – задължителната “Гражданска отговорност” и по “Каско”. По “Гражданска” оплакванията пристигат от чуждите бюра на системата “Зелена карта”, което значи, че проблемът е при плащането на искове за катастрофи, станали в чужбина, при които са виновни български шофьори, стана ясно от думите на Джалъзов.
Той добави, че щом пристигне подобен сигнал в комисията, веднага се прави проверка, но не съобщи данни колко от тези жалби са били основателни и след намеса на надзора се е стигнало до плащане на обезщетения. Жалбите по “Гражданска отговорност” – заемат 20% от всички, свързани със застрахователна дейност. Над 30 на сто са тези по “Каско” – обичайно те също са за отказ да се плати обезщетение, има и от клиенти, които са недоволни от размера му. Близо 10 на сто от подадените към надзора оплаквания са за несъгласие с изплатени суми по полици “Живот”.
Нежелание за смяна
При пенсионното осигуряване повече от половината потребители имат забележки за процеса на смяна на фонд. Става въпрос за искания процедурата да бъде прекратена, което може да се дължи на две причини – след подаване на молба осигуреният се е отказал от решението си, или е разбрал, че някой е подал молбата от негово име, но без съгласието му.
В инвестиционната дейност над половината от недоволните се оплакват от публични дружества, а една четвърт – от инвестиционни посредници. Обичайно жалбите са за лоши практики и недостатъчно достъпна информация.
Според отчета за миналата година КФН
Линк досие
Комисията за финансов надзор (КФН) е независима от … Цялото досие
има 6.5 млн. лв. приходи, малко над половината от които са държавни такси, които частният сектор плаща за надзор. Още 49.4% от приходите са от налаганите такси и глоби. Общо 62 на сто от разходите на комисията са били покрити от собствените й постъпления, а 28% са дошли като държавна субсидия. Разходите на ведомството за миналата година са 10.47 млн. лв., като 10% от тях са били платени с пари по различни проекти на ЕС.
Без лиценз Няколко дружества предлагат финансови услуги без да имат лиценз за това, съобщиха от Комисията за финансов надзор. Те предлагат търговия с инструменти чрез електронни платформи, но без разрешение от европейски надзорен орган. След приемането на България в ЕС всички финансови компании могат да предлагат свободно услуги на територията на целия съюз с лиценз само от една страна-членка. Такъв обаче нямат: “Телетрейд България” – София От надзора предупреждават, че ако инвеститорите търгуват чрез някоя от изборените компании може да понесат значителни финансови загуби, активите им не се контролират от КФН Линк досие
и не могат да бъдат възстановени от Фонда за компенсиране на инвеститорите в ценни книжа. |
Няма коментари.