Съвети
Автомобилно застраховане (4)
Какво да правим в случай на пътно – транспортно произшествие?
Прочетете внимателно – неизпълнението на някое от задълженията Ви като участник в ПТП може да доведе до отказ за изплащане на щета от застрахователя или дори до подвеждане под наказателна отговорност.
1. В случай на ПТП:
- Длъжни сте да окажете помощ на пострадалите, ако има такива и да обозначите мястото на местопроизшествието, като включите аварийните светлини и поставите предупредителен светлоотразителен триъгълник.
- Трябва незабавно да уведомите органите на КАТ на тел. 112, освен в случаите, когато при ПТП-то няма пострадали т.е. причинени само материални щети, които не възпрепятстват движението на МПС на собствен ход и в случай че с другия водач постигнете споразумение относно обстоятелствата за настъпването на ПТП-то и подпишете доброволно двустранен констативен протокол за произшествието.
- За да е валиден този протокол трябва да са налице и следните допълнителни условия – в ПТП-то да участват само две пътни превозни средства, да няма увредено друго имущество, освен двете участвали превозни средства, също така и двамата водачи, участващи в ПТП-то, да не са употребили алкохол или други упойващи вещества.
- Тук е моментът да позвъните на дежурните телефони на застрахователната компания, в която е сключена застраховката Ви. След влизане в сила на двустранните констативни протоколи една немалка част от застрахователите въведоха такива горещи телефони, с цел предпазване от злоупотреби.
- На тези телефони ще получите указания за действие и ще бъдат изпратени мобилни групи, които ще регистрират щетите. В случай, че не направите това е възможно и твърде вероятно застрахователя да откаже изплащане на обезщетение.
В случай че разполагате единствено със задължителна застраховка „Гражданска отговорност” обезщетение не се полага. Задължителната застраховка „Гражданска отговорност” е застраховка, чрез която се застрахова Вашата отговорност, спрямо трети лица. Именно те са в правото си да бъдат възмездени. Това е причината, поради която се сключва доброволната застраховка „Автокаско” на МПС. При нея имате право да се обърнете за изплащане на обезщетение към компанията, в която е сключена застраховката, независимо от това, че вината за ПТП-то е Ваша. Трябва да знаете, че този, на който сте причинили някакви вреди има правото да се обърне и към съда за възмездяване, въпреки че имате сключена застраховка.
3. В случай че вината за ПТП-то е на другия участник: Задължително проверете в полицата му кой е неговия застраховател по „Гражданска отговорност”, вярно ли е отразен номера на полицата, валидна ли е към датата на събитието, платена ли е застрахователната премия, както и с какъв краен срок е стикерът, залепен на предното стъкло на автомобила му. След прибирането Ви от местопроизшествието се свържете във възможно най-кратък срок със застрахователя на виновния водач и уговорете дата и час за оглед на Вашия автомобил за извършване на оценка на причинените щети.
В случай че виновният водач за ПТП-то няма действаща застраховка „Гражданска отговорност” протокол за събитието трябва да изисквате да се състави от органите на КАТ или от органите на досъдебното производство. С изготвения документ, трябва да се обърнете към представители на „Гаранционния фонд” за оценка и изплащане на причинените Ви щети.
4. В случай че при ПТП-то има пострадали лица: Изтеглете пострадалите извън опасната зона на местопроизшествието и им окажете първа помощ. Уведомете незабавно на тел. 112 “Бърза помощ” и органите на Полицията за създалата се ситуация. Останете на мястото на произшествието и изчакайте пристигането на представител на МВР или на следствието, вземете мерки за безопасността на движението. Не премествайте превозното средство, ако то не пречи на движението, не променяйте състоянието му до идването на представител на МВР освен, ако с него е необходимо да превози до здравното заведение пострадалите, след което сте задължени веднага да се върнете на мястото на произшествието. Вземете мерки следите от ПТП-то да бъдат запазени до тяхното описване от компетентните служби.
Тук е мястото да изброим случаите, при които е задължително да се уведомят органите на Полицията – когато при ПТП-то има загинал или ранен човек, образувало се е задръстване, в ПТП-то участва МПС с опасен товар или товар, който се е разпилял на пътното платно, в произшествието участва пътно превозно средство с чуждестранна регистрация, има съмнение, че един от участниците е употребил алкохол или друго упойващо средство или няма право да управлява МПС, между участниците в произшествието има разногласие относно обстоятелствата, свързани с настъпването на ПТП-то, едно от моторните превозни средства не може да се движи на собствен ход или има повреда, при която закона забранява движение (спирачна система, кормилна уредба, ходова част, изтичане на гориво).
Застраховката, която е добре да имате, в случай че има пострадали лица при ПТП-то е “Злополука на лицата в МПС“. Предмет на тази застраховка са здравето, животът и телесната цялост на пътниците и водача в превозните средства. Тя гарантира на собственика на автомобила, че ще обезщети пътниците в автомобила, в случай че по време на движение или при слизане и качване в МПС, някой от пътниците претърпят неимуществена щета.
Когато всеки ден четем и слушаме новини за поредната катастрофа на пътя трябва не само да „чукаме на дърво”, но и да предприемаме необходимите мерки, за избягване на подобни неприятни инциденти. Шофирането със съобразена скорост, без употреба на алкохол и спазването на правилата за движение по пътищата, не само ще Ви спестят глобите от органите на КАТ, но и ще Ви предпазят от попадане в подобни опасни ситуации.
И ако все пак, колкото и да внимаваме на пътя произшествието стане факт, то тогава неприятните емоции могат да бъдат с една по-малко, в случай че имаме валидна застраховка и има на кого да разчитаме за покриването на възникналите щети.
Защо трябва да сключвам застраховка Автокаско, след като имам сключена застраховка Гражданска отговорност
За разлика от задължителната застраховка Гражданска отговорност на автомобилиста, която е предназначена да покрие имуществените и неимуществените щети, които Вие сте причинили виновно на друго лице, застраховка Авто Каско покрива щетите върху Вашия автомобил.
Как се определя сумата, на която се застрахова автомобила?
Представителя на застрахователя оценява автомобила Ви, като се използва някой от трите начина по-долу:
- За нови МПС, закупени от официален вносител на марката, се приема фактурната му стойност. През първите няколко години това МПС може да бъде овехтявано с процент по таблица за остатъчна стойност, специфична за всеки застраховател.
- За МПС произведени за европейския пазар се използва т.нар. каталог “Шваке”
- За МПС, които липсват в каталога Шваке се прилага експертно оценка, базирана на Kelly’s Blue Book или други каталози, пазарни цени и др.
При оценяването може да се варира с до 20% от каталожната стойност в зависимост от външния вид на МПС и допълнително монтирани екстри.
Валидна ли е в чужбина застраховка Автокаско?
Териториалната валидност на застраховката Автокаско е вписана в застрахователната Ви полица и може да бъде както само за територията на Република България, така и за чужбина. Някои застрахователи изискват допълнително доплащане за разширяване на териториалното покритие, при други покритието важи за целия Европейски Съюз.
Имуществено застраховане (3)
Мога ли да застраховам апартамента (недвижимо имущество) само за риска земетресение?
Земетресението е допълнителен риск и не може да бъде сключен без основния риск – пожар.
Мога ли да застраховам имущество в моя полза, след като то вече е застраховано в полза на банка?
Да, но трябва да се знае че трябва да се направи в същата застрахователна компания, в която е и основната полица посредством добавък (анекс).
Кои са най-важните неща в договорите за застраховка имущество?
- Разгледайте внимателно изключените рискове по договора и отделните подлимити по застраховката
- Обърнете внимание на дефиницията на покритите рискове
- Запознайте се със самоучастията, които отделните застрахователи прилагат